In vizor

Jandarmii argeșeni au salvat o persoană ce suferise un infarct

Jandarmii argeșeni, care acționau pe raza comunei Budeasa, au intervenit pentru acordarea de prim-ajutor unui bărbat care suferise un infarct.

Soția acestuia, a solicitat ajutorul jandarmilor pentru bărbatul care se afla pe scaunul din dreapta al unui autoturism și care nu mai prezenta semne vitale.

În timp ce unul dintre jandarmi a început manevrele de resuscitare prin masaj cardiac, ceilalți membri ai echipajului au solicitat ajutor medical calificat prin apel la 112. Masajul cardiac a fost continuat până la sosirea echipajului medical, care l-a preluat pe bărbat cu semne vitale și l-a transportat la Spitalul Județean de Urgență Pitești.

Pentru că deseori, pe parcursul desfășurării misiunilor, dar și în afara acestora, jandarmii argeșeni întâlnesc situații în care câteva secunde pot face diferența între viață și moarte, aceștia urmează în permanență cursuri de calificare în acordarea de prim-ajutor, pentru a fi capabili să intervină în timp util, atunci când situația o impune.

Astfel, peste 250 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Argeș au urmat cursuri de calificare în domeniul acordării de prim-ajutor, sub îndrumarea instructorilor din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Argeș, dar și în cadrul proiectului educațional de pregătire în domeniul acordării primului-ajutor derulat împreună cu Liceul Teoretic ,,Ion Cantacuzino” Pitești, Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România–Filiala Argeș și Inspectoratul Școlar Județean Argeș.

Exit mobile version