
Profesoara Ramona Duminică și-a condus singurul copil pe ultimul drum.
Astăzi a fost cea mai tristă zi pentru familia profesoarei Ramona Duminică, de la Universitatea din Pitești. Fetița ei, Erika Andreea, de numai 10 ani, a fost condusă azi pe ultimul drum, după ce duminică – 9 februarie, sufletul ei s-a ridicat la cer. Era singurul copil la părinți.
Elevă la Școala Mihai Eminescu din Pitești, Erika a fost diagnosticată, acum doi ani, cu o tumoare neoperabilă situată la baza creierului – o afecțiune rară care a avut o evoluție galopantă. La numai 8 ani, fetița împreună cu părinții au început lupta cu boala: drumuri prin clinici și spitale, inclusiv din afara țării. Mulți oameni de bine au ajutat cu donații pentru acoperirea cheltuielilor uriașe cu tratamentele din Turcia. Toată lumea a sperat că Erika va învinge boala, mulți s-au rugat pentru sănătatea ei, însă voința divină a fost alta. Copila s-a stins după ce trupul ei, supus la atâtea proceduri medicale grele, a cedat.
Astăzi, zeci de persoane, printre care s-au numărat și foști colegi ai fetiței de la Școala Mihai Eminescu, au condus-o pe Erika pe ultimul drum.
Coroane din flori albe au fost depuse la căpătâiul ei, și multă lume a plâns-o și i-a consolat pe părinți. De astăzi Erika își va dormi somnul de veci la Cimitirul din Bascov, după slujba de înmormântare de la Biserica Sf. Treime din Pitești.
Și colegii profesoarei au însoțit-o în marea durere și au transmis și un mesaj de încurajare: „În aceste clipe grele, inimile întregii noastre comunități sunt alături de colega noastră. Deşi ştim că nimic nu poate alina o astfel de pierdere, sperăm să găsească puterea de a merge mai departe, purtând în inimă iubirea nemărginită pe care i-a oferit-o îngerașului său.
Suntem convinşi că, dincolo de durerea acestei despărțiri, draga noastră fetiţă va veghea mereu asupra voastră şi vă va zâmbi, cum numai ea știa s-o facă, din Rai. Sincere condoleanţe.”
Sursa: InfoArgeșNews.ro