Doi bărbați, în vârstă de 30 și 24 de ani, au fost reținuți pentru 24 de ore de polițiștii din cadrul Poliția Orașului Ștefănești, în urma unui conflict în familie petrecut în seara zilei de 16 februarie, în Ștefănești.
Potrivit informațiilor oficiale, în jurul orei 21:00, oamenii legii au fost sesizați prin apel la 112 cu privire la o stare conflictuală între membrii unei familii. Din verificările efectuate la fața locului a reieșit că, pe fondul consumului de alcool, un bărbat de 30 de ani și-ar fi agresat tatăl.
După aplanarea conflictului, bărbatul a fost condus la sediul poliției pentru verificări. Persoana vătămată nu a solicitat îngrijiri medicale, însă, în urma aplicării procedurii specifice cazurilor de violență domestică, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu față de agresor.
Ulterior, concubina bărbatului de 30 de ani a sesizat, tot prin 112, că ar fi fost amenințată de celălalt fiu al persoanei vătămate, un tânăr de 24 de ani, după ce cei implicați fuseseră la sediul Poliției. Oamenii legii au revenit la locuință, iar cele sesizate s-au confirmat. Și în acest caz a fost emis un ordin de protecție provizoriu, conform Legii 217/2003.
Ambele persoane vătămate au formulat plângeri prealabile, fiind demarate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de violență în familie și amenințare, sub supravegherea Parchetul de pe lângă Judecătoria Pitești.
În noaptea de 16 spre 17 februarie, după administrarea probatoriului și parcurgerea etapelor procesuale, polițiștii au dispus reținerea pentru 24 de ore a celor doi bărbați. Aceștia urmează să fie prezentați, în cursul zilei de 17 februarie, Parchetului, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care au fost comise faptele. Autoritățile precizează că procesul penal se află în desfășurare, iar persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție până la o soluție definitivă a instanței.
